E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Dzielnica VI Grudzice, Kolonia Gosławicka, Malina

Dla Mieszkańca
Dzielnica VI Grudzice, Kolonia Gosławicka, Malina

HISTORIA

Malina częścią Opola jest od 1959 roku, jako wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1439 r. Kolonia Gostałwicka powstała natomiast w 1864 r., kiedy na terenie Gosławic wybudowano kolonię, a 31 grudnia 1961 r. wieś przyłączono do Opola. Nieco później, bo w 1975 r. do miasta włączono również Grudzice. Pierwsze wzmianki o tej części Opola pochodzą już z roku 1223. Przy pętli autobusowej stoi zabytkowy obelisk symbolizujący założenie Grudzice. Była to wówczas osada, w której wypasano owce.

 
CIEKAWOSTKI

•    Popularna legenda głosi, że księżna Jadwiga Śląska (żona Henryka Brodatego) podróżując z Wrocławia do Krakowa zatrzymała się na nocleg w Malinie. Miejscowa ludność po jej kanonizacji w 1267 roku wybudowała kaplicę ku jej czci. Obecnie w Malinie znajduje się kościół pw. Jadwigi Śląskiej, który był wznoszony w latach 1989-93.
•    W Grudzicach przez całe życie mieszka wybitny sportowiec Jerzy Szczakiel. Był on znakomitym żużlowcem, bronił barw Kolejarza Opole. W 1973 roku został on indywidualnym mistrzem świata jako pierwszy Polak. Jego sukces powtórzył dopiero w 2010 roku Tomasz Gollob. Od kilku lat rondo łączące drogę wylotową miasta z obwodnicą nosi jego imię, a na środku stoi motocykl żużlowy.
•    Popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji jest Jezioro Malina. W zasadzie to dwa akweny obok siebie. Jeden z nich skupia raczej wędkarzy, a na drugim (tym z prawej strony jadąc od strony Grudzic) jest strzeżona plaża i wyznaczone miejsce do kąpieli.
•    Na terenie dzielnicy mieści się Uniwersytecki Szpital Kliniczny czyli popularnie zwany Szpital na Witosa (znajduje się on przy tej ulicy) czy też WCM, bo pod nazwą Wojewódzkiego Centrum Medycznego działał do 2017 roku. Jego budowę rozpoczęto w latach 80. minionego wieku. W szpitalu działa 16 oddziałów z łóżkami dla pacjentów oraz 15 poradni specjalistycznej opieki ambulatoryjnej.
•    Ciekawym miejscem w dzielnicy jest stadion przy ul. Szarotki znajdujący się obok cmentarza parafii Św. Jacka. Jest on dość charakterystyczny, bo boisko położone jest w zagłębieniu w stosunku do szatni i trybun. W ostatnich latach trwała jego modernizacja. Umocniono wały przylegające do boiska, zainstalowano sztuczne oświetlenie, a w drugiej połowie 2019 roku zburzono stare szatnie i postawiono nowe.
•    W Grudzicach przed II wojną światową w 1924 roku zgodnie z konwencją podpisaną przez Polskę i Niemcy w sprawie praw mniejszości narodowych utworzono Polską Szkołę Mniejszościową. Działała ona przez 15 lat do wybuchu wojny.

SKŁAD RADY:

1.    Łukasz Sowada, Grudzice – członek Zarządu
2.    Tomasz Topola, Grudzice – Przewodniczący Rady
3.    Beata Orel, Grudzice –  Zastępca Przewodniczącego Zarządu
4.    Sandra Mrahs, Grudzice
5.    Kinga Ślusarczyk, Grudzice
6.    Łukasz Pławiak, Malina
7.    Eugeniusz Nolepa, Malina – członek Zarządu
8.    Andrzej Winiarski, Malina
9.    Bartłomiej Bonk, Kolonia Gosławicka – członek Zarządu
10.    Joanna Kasprzyk, Kolonia Gosławicka
11.    Łukasz Szerner, Kolonia Gosławicka
12.    Piotr Macewicz, Kolonia Gosławicka – Przewodniczący Zarządu
13.    Agnieszka Henkiel – Rogala, Kolonia Gosławicka
14.    Mirosław Patrzyński, Kolonia Gosławicka
15.    Michał Mazur, Kolonia Gosławicka– Wiceprzewodniczący Rady

Dane kontaktowe: dzielnica6atdzielnice [dot] opole [dot] pl
 

Załączniki
Tagi
Dane kontaktowe
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Lokalizacja