E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Lista laureatów za 2018 rok

Dla Mieszkańca
Wręczenie nagrody Lidera Społecznego Roku oraz na Pożytek 2018 Roku

W dniu 29.03.2019 r. w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki odbyła się Gala Inicjatyw Społecznych. Podczas Gali wręczono po raz trzeci nagrody im. Jana Całki.

W kategorii „Lider Społeczny Roku” wybrano laureata spośród 21 nominowanych. W kategorii „Pożytek Roku” Kapituła wybrała laureata spośród 9 nominowanych projektów społecznych. Lista nominacji dostępna jest w załączniku.

Gala była niezwykle ważnym wydarzeniem dla opolskich społeczników. Kapituła konkursu im. Jana Całki miała, wybierając laureatów, trudne zadanie. Wiele osób i organizacji robi fascynujące rzeczy w swoich lokalnych ojczyznach, ale niestety rzadko są one doceniane. Ten konkurs choć w małym stopniu je docenił i wskazał na ich wielką wartość.

Kapituła zdecydowała o wyróżnieniu w kategorii LIDER SPOŁECZNY ROKU za 2018:

  1. Henryka Wiernego
  2. Jana Konopkę
  3. Danutę Sokołowską
  4. Ludmiłę Kaszko

Laureatem konkursu im. Jana Całki została Alicja Stelmaszczyk.

Pani Alicja od ośmiu lat jest wolontariuszką w Opolskim Oddziale Fundacji Szansa dla Niewidomych, w Środowiskowym Domu Samopomocy i Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół  Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja”, gdzie współrealizowała m.in. Festiwal Niezwykłości, prowadziła treningi interpersonalne a także treningi organizowania czasu wolnego i zajęcia terapeutyczne.

Jest zawodniczką Opolskiego Klubu Sportowo Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących Cross Opole w strzelectwie sportowym.
Także pomysłodawcą fundatorem i  Wiceprezesem Fundacji „naKole”, współtwórcą i koordynatorem wielu projektów m.in. aktualnie realizowanego projektu „Opolszczyzna na kołach”, zakładającego aktywizację osób z niepełnosprawnością oraz wzmocnienie  wolontariatu jako formy aktywności obywatelskiej.
Jako osoba z niepełnosprawnością wzroku (niewidoma) pokazuje społeczeństwu,
że pomimo ograniczeń zdrowotnych można aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym
i angażować się w działalność organizacji pozarządowych.

W kategorii Pożytek Roku za 2018 rok wyróżniono:

  1. Prowadzenie Placówki Wsparcia Dziennego – Świetlicy Środowiskowej „NARNIA” – Fundacja Pomocy Dzieciom i Rodzinie Horyzont
  2. 16.Festiwal Filmowy Opolskie Lamy – Stowarzyszenie Opolskie Lamy
  3. Opolski Festiwal Fotografii – Fundacji 2.8
  4. Program psychoterapeutyczny – Stowarzyszenia Quisisana

Laureatem konkursu im. Jana Całki został Festiwal Książki Opole – Fundacji Fabryka Inspiracji.

Festiwal Książki w Opolu to wydarzenie zapoczątkowane przez opolską drukarnie Opolgraf oraz Fundację Fabryka Inspiracji PL. Od samego początku ta szczególna impreza w życiu kulturalnym miasta cieszy się rosnącym powodzeniem, a z roku na rok oferta planowanych wydarzeń jest coraz bogatsza. Początkowo Opolgraf i Fabryka Inspiracji zapraszały autorów oraz ludzi, na co dzień związanych z kulturą, do fabryki, gdzie wśród maszyn i w industrialnym otoczeniu odbywały się ciekawe spotkania. Z biegiem lat formuła Festiwalu Książki znacznie się zmieniła. Obecnie Festiwal Książki w Opolu organizuje specjalnie powołany sztab ludzi. Są to m.in. pracownicy drukarni Opolgraf, Miejskiej Biblioteki Publicznej, menagerowie, wydawcy oraz wolontariusze. Odbywający się raz do roku Festiwal Książki w przeciągu trzech dni skupia wokół siebie tłumy mieszkańców Opola oraz regionu, promując miasto, ale przede wszystkim czytelnictwo i nowości wydawnicze.

Nadrzędnym celem Festiwalu Książki jest promocja czytelnictwa oraz książki jako ponadczasowej alternatywy spędzania wolnego czasu. Festiwal Książki w Opolu można potraktować jako synonim różnorodności. Bogata oferta pozwala uczestnikom na udział w wielu atrakcjach, do których należą: targi książki, spotkania z autorami, liczne warsztaty oraz konkursy i cieszące się olbrzymią popularnością koncerty. Proponowane wydarzenia są tak pomyślane, alby uczestnicy w każdym wieku znaleźli coś dla siebie. W ostatnim roku z myślą o najmłodszych uczestnikach wydarzenia, organizatorzy przygotowali specjalny program spotkań dla dzieci i młodzieży, który cieszył się dużym powodzeniem. W ostatnich trzech latach Opole odwiedziło 150 wydawców, w tym największe polskie wydawnictwa (m.in. Znak, Świat Książki, Czarne), ale również wiele wydawnictw niszowych, których książki, komiksy oraz audiobooki skupiają wielu zainteresowanych.

Każdego roku podczas trwania Festiwalu Książki organizowane jest Wielkie Opolskie Dyktando. W 2018 r. w Festiwalu wzięło udział około 15 tys. osób, a do opolskich rodzin trafiło ok. 10 tys. książek.

Wydarzenia sprofilowane są w taki sposób, aby każdy uczestnik imprezy znalazł coś dla siebie. Ponadto Festiwal integruje wiele instytucji zaangażowanych w organizację wydarzenia. Partnerami są: Miejska Biblioteka Publiczna, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Filharmonia Opolska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji czy Radio Opole.

Laureaci nagród im. Jana Całki otrzymali specjalne statuetki oraz czeki na 5 000 złotych.

Tagi
Dane kontaktowe
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Lokalizacja