Dzielnica V Gosławice, Malinka

Dla Mieszkańca
Dzielnica V Gosławice, Malinka

HISTORIA
 
Dzielnica powstała z połączenia Malinki i Gosławic. Gosławice zanim stały się częścią miasta Opola, były samodzielną miejscowością. Notowane już w 1254 r. jako Goslavitz, w 1301: villa Goslavici. W 1303 roku wspomniano Gosławice jako wieś płacącą biskupowi dziesięciny z czterech zbóż. Od 1974 r. Gosławice są dzielnicą Opola.
Malinka natomiast, to osiedle wybudowane w latach 80-tych XX w. na gruntach Kolonii Gosławickiej. Przeważająca zabudowa to bloki z tzw. wielkiej płyty.
 
CIEKAWOSTKI

Na terenie dzielnicy od 2018 roku działa Park Edukacyjno-Sensoryczny. Składa się on z pięciu stref: wzroku, słuchu, smaku, węchu oraz dotyku, a znajduje się u zbiegu ulic Tarnopolskiej i Lwowskiej. Na terenie parku znajduje się zewnętrzna siłownia z urządzeniami fitness, a także boisko sportowe. Park opracowano z myślą o potrzebach rozwojowych osób niepełnosprawnych. Pełni funkcję dydaktyczną oraz terapeutyczną. Każdy zakątek służy innemu doświadczaniu i pobudza inne zmysły człowieka. 
Najbardziej charakterystycznym budynkiem Gosławic jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zbudowano go w 1933 roku staraniem Józefa Kubisa, proboszcza parafii św. Krzyża czyli Katedry. Gosławice będące wtedy odrębną miejscowością mocno się wówczas rozrastały i duża odległość od kościoła sprawiała, że mieszkańcy chcieli mieć bliżej własny. Ołtarz główny pochodzi z opolskiego kościoła św. Sebastiana. 
Dzielnica od kilku lat przeżywa boom mieszkaniowy. Powstają nowe budynki mieszkalne, ale też domy w zabudowie szeregowej czy jednorodzinnej. Można się spodziewać, że ten trend będzie utrzymany w najbliższych latach, bo do zagospodarowania jest jeszcze sporo terenów pod budownictwo mieszkaniowe.
W Gosławicach dokonano jednego z najstarszych odkryć archeologicznych na terenie obecnego Opola. W 1885 roku podczas budowy jednej ze stodół przy ul. Żytniej odkryto bogato wyposażony grób z I wieku. Należał on prawdopodobnie do księcia plemienia Wandalów, przedstawiciela dawnych plemion germańskich.  
Najbardziej charakterystycznym budynkiem Malinki jest tzw. „gigant”. To 10-piętrowy blok przy ul. Piotrkowskiej 1, w którym znajduje się 266 mieszkań.  
W miejscu gdzie stoi market Castorama i budynki za nią, rozciągały się pola. Zimą na nich często zbierała się woda, która po zamarznięciu tworzyła lodowiska. Korzystały z nich dzieci mieszkające na Malince oraz na pobliskim osiedlu Armii Krajowej.

SKŁAD RADY:

1.    Piotr Matyszok, Gosławice – Przewodniczący Rady
2.    Przemysław Pospieszyński, Gosławice – członek Zarządu
3.    Michaela Labisz,  Gosławice – Zastępca Przewodniczącej Zarządu
4.    Ryszard Kansy, Gosławice
5.    Agnieszka Kostrzewska,  Gosławice
6.    Aleksandra Pacholik, Malinka
7.    Małgorzata Jarosz–Basztabin, Malinka – Przewodnicząca Zarządu
8.    Aleksandra Jarosz, Malinka
9.    Dorota Kluk, Malinka – członek Zarządu
10.    Piotr Chwastowski, Malinka – Wiceprzewodniczący Rady
11.    Marta Wojtas, Malinka
12.    Andrzej Dylski, Malinka
13.    Małgorzata Żłobińska, Malinka
14.    Anna Szczepanowska, Malinka – członek Zarządu
15.    Beata Frydel, Malinka

Dane kontaktowe: dzielnica5atdzielnice [dot] opole [dot] pl
 

Tags
Contact data
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 69
ngo [at] um.opole.pl
Location

Show Facebook tab Opole on Facebook