Dzielnica XII Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski

Dla Mieszkańca
Dzielnica XII Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski

HISTORIA
 
W skład dzielnicy wchodzą 4 dawne samodzielne miejscowości. Najwcześniej, bo już w 1936 r. włączona została Półwieś – miejscowość wzmiankowana już w 1295 r.  jako Dimidia Villa. Bierkowice na skutek procesów urbanizacyjnych zostały włączone do miasta w 1975 r. Wzmiankowane były już w 1295 r. w księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego jako wieś na prawie polskim. Jeszcze wcześniej, bo w 1198 r. wzmiankowane były Sławice, które to samodzielną miejscowością pozostawały do ostatniego powiększenia Opola w 2017 r. Wtedy też częścią Opola stały się Wrzoski.
 
CIEKAWOSTKI

•    W Sławicach znajduje się wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa park dworski pochodzący z XVIII wieku. W majątku znajdował się pałac i park hrabiny von Einer. Pałac został zniszczony podczas II wojny światowej. Po posiadłości hrabiny pozostały tylko ruiny muru ogradzającego pałac Muzeum Wsi Opolskiej znajdujące się w Bierkowicach jest niezwykle chętnie odwiedzanym miejscem. Tłumy można tam zobaczyć zwłaszcza podczas corocznego Jarmarku Wielkanocnego. Skansen został utworzony w 1961 roku. Cztery lata później rozpoczęto prace związane z budową ekspozycji stałej, a w 1970 roku udostępniono tereny muzeum zwiedzającym. Główną część ekspozycji stanowią przeniesione i odbudowane obiekty architektury wiejskiej funkcjonujące w okresie od XVIII do początków XX wieku. Są to: budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, młyn, wiatraki, kuźnia, kościół, karczma i szkoła.
•    Półwieś w świadomości opolan funkcjonuje głównie jako ta część miasta, w której znajduje się cmentarz komunalny. W ostatnich latach wiele się jednak w niej zmieniło. Powstało wielkie Centrum Handlowe „Karolinka”, a także zaczęła funkcjonować strefa ekonomiczna, w której powstało kilkanaście fabryk i zakładów pracy. W sąsiedztwie „Karolinki” powstały: Park Naukowo-Technologiczny i Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, a obok nich ma stanąć nowoczesny stadion piłkarski o pojemności około 12 tys. osób. Wraz z kompleksem boisk treningowych. Obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego znajduje się duży teren, który świetnie nadaje się na przeprowadzanie dużych koncertów. Pod koniec wakacji w 2019 r. impreza z udziałem gwiazd muzycznych z Polski i zagranicy zgromadziła na nim około dziewięciu tys. osób. Teren ten w przyszłości ma także służyć jako parking dla kibiców oglądających mecze na nowym stadionie. Na Półwsi powstawały też w ostatnich latach budynki mieszkalne. Zarówno wielorodzinne, w zabudowie szeregowej, jak i jednorodzinne.    

SKŁAD RADY:

1.    Barbara Rak – Durkalec, Półwieś – członek Zarządu
2.    Piotr Los, Wrzoski
3.    Ireneusz Racławicki, Wrzoski
4.    Bartosz Kulig, Wrzoski - Zastępca Przewodniczącego Zarządu
5.    Dariusz Ebisch, Półwieś
6.    Konrad Kotula,  Sławice
7.    Ingryda Pietras, Sławice
8.    Małgorzata Warsitz, Sławice – Przewodnicza Zarządu
9.    Jan Damboń, Sławice
10.    Józef Moch, Bierkowice
11.    Damian Picz, Bierkowice – członek Zarządu
12.    Rudolf Szymainda, Bierkowice – Wiceprzewodniczący Rady
13.    Aleksandra Sławek, Półwieś
14.    Krzysztof Cebula, Półwieś – Przewodniczący Rady
15.    Izabela Król, Półwieś

Dane kontaktowe: dzielnica12atdzielnice [dot] opole [dot] pl 
 

Tags
Contact data
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 69
ngo [at] um.opole.pl
Location

Show Facebook tab Opole on Facebook