O budżecie

Dla Mieszkańca
O budżecie

Budżet obywatelski (inaczej: budżet partycypacyjny) to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje władz miasta o przeznaczeniu części środków publicznych na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców Opola.

Historia budżetów partycypacyjnych sięga swoimi korzeniami lat '80. Pierwszy raz narzędzie takie zostało zastosowane w mieście Porto Alegre (Brazylia). Obecnie taka forma partycypacji stosowana jest w wielu krajach na całym świecie. Choć tematyka budżetów obywatelskich została wielokrotnie opisana przez naukowców, nie istnieje jeden powszechnie obowiązujący model budżetu partycypacyjnego. Wszystko zależy od tego, w jakim celu się go wprowadza i jakim celom ma służyć.

W Opolu budżet obywatelski istnieje od 2015 roku. Pula środków w VI edycji Budżetu Obywatelskiego Opola w 2020 roku wynosi 5 milionów 200 tysięcy złotych, w tym: na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 1 milion złotych, a na projekty dzielnicowe  cztery miliony dwieście tysięcy złotych.

Szczegółowe informacje o budżecie obywatelskim Opola są dostępne na stronie internetowej: https://bo.opole.pl

Tags
Contact data
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 69
ngo [at] um.opole.pl
Location

Show Facebook tab Opole on Facebook