E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Dzielnica III Chabry

Dla Mieszkańca
 Dzielnica III Chabry

HISTORIA
 
Chabry to jedno z największych osiedli mieszkaniowych w Opolu. Nazwa tej dzielnicy wiąże się z otaczającym ją 
krajobrazem. W miejscu dzisiejszej zabudowy mieszkaniowej rozciągały się błękitne pola chabrów. Najstarsza część tego obszaru tzw. „Górska”, zlokalizowana przy 
ul. Tatrzańskiej, Karpackiej i Luboszyckiej, powstawała w latach 1962-1965. Budowa osiedla trwała do połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W sumie w dzielnicy Chabry znajdują się 24 budynki mieszkalne i niemal dwa tysiące lokali.
 
CIEKAWOSTKI

•  Na terenie dzielnicy znajduje się stadion piłkarski. Został on oddany do użytku w 1930 roku. Najmocniej kojarzy się z piłką nożną, ale odbywała się na nim też rywalizacja w innych dyscyplinach. Metę miał na nim etap kolarskiego Wyścigu Pokoju, odbywały się zawody lekkoatletyczne, spartakiady młodzieżowe czy uroczystości dożynkowe. Był on jednym z pierwszych obiektów w kraju posiadających sztuczne oświetlenie. Najwyższą frekwencję około 25 000 osób odnotowano na nim w listopadzie 1978 roku, gdy Odra grała z Ruchem Chorzów. Raz w historii wystąpiła na nim reprezentacja Polski. W kwietniu 1985 roku w meczu towarzyskim pokonała Finlandię 2-1. Na początku XX wieku obiekt przeszedł modernizację. Obecnie ma tylko jedną trybunę i pomieści 4550 osób. Według planów wkrótce stadion ma przejść do historii. Nowy zostanie wybudowany na Półwsi, a na ul. Oleskiej ma powstać aquapark.
•  Dzielnicę można podzielić na trzy części. Jedna z nich tzw. część „Górska” znajduje się przed (patrząc od strony centrum miasta) torami kolejowymi. Tam są bloki i domy przy ul. Tatrzańskiej, Zakopiańskiej, Podhalańskiej czy Karpackiej. Dwie pozostałe części są już za torami, a rozdziela je ul. Chabrów. Po południowej stronie jest kilka czteropiętrowych bloków, a także domy jednorodzinne na ul. Maków, Konwalii, Niezapominajek czy Jaśminów. Po północnej stronie ul. Chabrów również znajdują się czteropiętrowe bloki, ale także charakterystyczne wieżowce. Dwa tzw. boniny i trzy deskowce. Właśnie te deskowce najbardziej kojarzą się z dzielnicą Chabrów. Kilka lat temu powstały w dzielnicy nowe budynki pod nazwą „Nowe Chabry”
•  Na Chabrach kilka lat w dzieciństwie spędził jeden z najlepszych piłkarzy w historii – Miroslav Klose. Mieszkał wraz z rodzicami (ojciec Józef był piłkarzem naszej Odry, a matka Barbara Jeż była wielokrotną reprezentantką Polski w piłce ręcznej) w jednym z deskowców. W 1987 roku jako 9-latek wraz z rodzicami wyjechał do Niemiec. Później z reprezentacją tego kraju święcił wielkie triumfy na najważniejszych międzynarodowych imprezach. W 2018 roku został on honorowym obywatelem naszego miasta.

 

SKŁAD RADY:

1.   Andrzej Trebel - Wiceprzewodniczący Rady
2.   Adam Stadnik
3.   Aneta Zakrzewska – Skotniczny
4.   Maciej Dyniakowski – Zastępca Przewodniczącej Zarządu
5.   Bożena Szydłowska
6.   Leokadia Świderska-Trebel - Przewodnicząca Zarządu
7.   Władysława Drewniak -  członek Zarządu
8.   Jadwiga Daniel
9.  Krzysztof Klatka – członek Zarządu
10.  Krystyna Klata
11.  Danuta Sobolewska
12.  Elżbieta Sułkowska-Gąsiorowska (+ 6.02.2022)

Dane kontaktowe: dzielnica3atdzielnice [dot] opole [dot] pl 

Attachments
Tags
Contact data
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Location