E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Dzielnica IX Stare Miasto

Dla Mieszkańca
Stare miasto

HISTORIA
 

Stare Miasto na początku swojej historii było otaczane obwarowaniami zbudowanymi przez Bolka I. Rynek początkowo był ciasno zabudowany drewnianymi domami, co było przyczyną groźnych pożarów. Już w XIV wieku drewniane domy, stopniowo zaczęto zastępować murowanymi. W XIX wieku do wszystkich czterech stron Rynku przylegało 36 budynków, które niemal całkowicie zostały zniszczone podczas ostatniej wojny. Kamieniczki zostały odbudowane w latach pięćdziesiątych w osiemnastowiecznym, barokowym stylu.
 
CIEKAWOSTKI
•    Od 2018 roku na Rynku stoi efektowny pomnik założyciela miasta – księcia Kazimierza I Opolskiego na koniu. Jego autorem jest Wit Pichurski, a rzeźba waży ponad dwie tony. Choć stoi od niedawna, to już stał się chętnie odwiedzaną atrakcją miasta. Punktem obowiązkowym jest zrobienie sobie zdjęcia z pomnikiem.
•    Jedną z największych atrakcji architektonicznych jest budynek Dworca PKP. Stacja w naszym mieście powstała w 1845 roku wraz z rozwojem kolei na Śląsku. Znany nam budynek dworca pochodzi z 1899 roku. Łączy ze sobą różne elementy architektury (neogotyk, secesja, neoklasycyzm). Nietypowy jest układ peronów. Nie leżą one w linii prostej, ale zbudowane są na łuku. Niesamowita natomiast jest akustyka w holu dworcowym. Stojąc na jednym końcu w pobliżu kas biletowych można usłyszeć o czym rozmawiają ludzie po drugiej stronie kas.    
•    Charakterystycznym budynkiem miasta jest Ratusz stojący na Rynku. Wzorowany na pałacu Vecchio we włoskiej Florencji. Powstał w 1864 roku z 60-metrową wieżą. W 1933 roku przystąpiono do rozbiórki jego brzydkich przybudówek. Źle zabezpieczono jednak przy tym wieżę ratusza, która runęła rano 15 lipca 1934 roku. To cud, że nikt wówczas nie zginął, ani nie uległy zniszczeniom kamienice znajdujące się na Rynku. Po odbudowie w 1936 roku gotowa już była niemal identyczna 65-metrowa wieża. W czasie II wojny światowej podczas bombardowań miasta, a potem po zajęciu go przez Sowietów, ratusz pozostał niemal nietknięty, co wydaje się niesamowite. W budynku mieści się sala obrad Rady Miasta im. Karola Musioła, urzęduje w nim prezydent Opola, a także mieści się kilka wydziałów urzędu miasta. Z wieży ratuszowej wykonywany jest codziennie hejnał miasta.
•    Most groszowy prowadzący na należącą do dzielnicy Wyspę Pasieka upodobali sobie zakochani. Zostawiają na nim kłódki z własnymi inicjałami.  
•    Jednym z najważniejszych zabytków jest średniowieczna Katedra, w której znajdują się sprowadzone w 1024 r. do Opola relikwie Krzyża Świętego.

SKŁAD RADY:

1.    Anna Tabisz – Zastępca Przewodniczącego Zarządu
2.    Arkadiusz Tabisz
3.    Dušan Bogdanov
4.    Jarosław Gałęza – Wiceprzewodniczący Rady
5.    Sylwia Nierenberg – członek Zarządu
6.    Grażyna Latocha – Przewodnicząca Rady
7.    Marek Latawiec - Przewodniczący Zarządu
8.    Paulina Paliga – członek Zarządu
9.    Michał Kokot – członek Zarządu
10.  Piotr Przybyła
11.  Maciej Makowski
12.  Andrzej Milczanowski
13.  Piotr Koziol
14.  Adam Warzecha
15.  Małgorzata Gwoździowska 

Dane kontaktowe: dzielnica9atdzielnice [dot] opole [dot] pl
 

Attachments
Tags
Contact data
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

Location