E-mail

urzadatum [dot] opole [dot] pl

Flaga Unii Europejskiej
przejdź do informacji o Regionalnym Funduszu Inwestycji Lokalnych
ePUAP
Biulety Informacji Publicznej UM Opole
RSS
Dostępność w urzędzie
Tekst prosty do czytania ETR
Tłumacz języka migowego

Dzielnica II Krzanowice, Wróblin, Zakrzów

Dla Mieszkańca
Dzielnica II Krzanowice, Wróblin, Zakrzów

HISTORIA
 
Najdłużej w granicach Opola jest Zakrzów – od 1899 r. Po raz pierwszy wzmiankowany był już w 1312 r. jako Zachrow w związku z projektem budowy portu handlowego. Jego nazwa wskazuje na położenie osady za zaroślami, krzewami. Wróblin, jako miejscowość funkcjonował do 1975 r. Obecnie to przede wszystkim osiedla i tereny rekreacyjne. Krzanowice w granicach Opola są od ostatniego powiększenia miasta czyli od 2017 r. Pierwsza wzmianka o Krzanowicach pochodzi z połowy XV wieku i dotyczy dziesięciny z tej osady dla klasztoru w Czarnowąsach.
  
CIEKAWOSTKI

•    Zespół ludowy „Krzanowiczanki” pod tą nazwą działa od 1995 roku. Jego działalność trwa jednak znacznie dłużej. Do powstania zespołu doszło w 1975 roku. Dziesięć lat wcześniej w Krzanowicach powstało natomiast koło gospodyń wiejskich i to z jego grona wyłonił się później zespół. Na początku koło gospodyń wiejskich liczyło 27 kobiet. Skład Krzanowiczanek stanowią w większości panie, ale wbrew nazwie nie brakuje w nim również 
panów, którzy przygrywają na różnych instrumentach. Grupa była wielokrotnie nagradzana za swoja działalność na różnych imprezach prezentujących twórczość ludową. 
•    Opole to miasto, które „stało na cemencie”. Na początku XX wieku w mieście było dziewięć cementowni. Dziś działa już tylko jedna. To Cementownia „Odra” znajdująca się przy ul. Budowlanych w dzielnicy Zakrzów. Powstała ona w 1911 roku jako Cementownia „Opole-Port” w sąsiedztwie portu rzecznego w Zakrzowie. Margiel do wyrobu cementu wybierany jest z wyrobiska przy ul. Luboszyckiej. Jest w nim kolejka wożąca materiał, a transportowany jest on później do siedziby cementowni taśmociągiem. Znajdujący się w dzielnicy akwen „Silesia” to pozostałość po cementowniach. Powstał on w dawnym wyrobisku margla. 
•    Na kamionkę Silesia przyjeżdżają nurkowie z całej Polski. Akwen ma powierzchnię 10 ha i 17 m głębokości. Pod wodą znajdują się cztery zatopione samochody, autobus oraz budynki i inne elementy konstrukcyjne.
•    Z lewej strony ul. Budowlanych (jadąc z centrum miasta) znajduje się charakterystyczne osiedle domków robotniczych. Zakrzów to była część przemysłowa miasta. Przyjeżdżali więc do pracy robotnicy. To właśnie dla nich zbudowano w latach 30-tych XX wieku niewielkie domy. 
•    We Wróblinie przy ul. Sołtysów znajduje się pochodząca z początku XIX wieku kapliczka-dzwonnica z ogrodzeniem metalowym z początku XX wieku. Wpisana ona jest na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 
 

SKŁAD RADY:

1.    Aleksandra Zwarycz, Wróblin – Zastępca Przewodniczącego Zarządu
2.    Joanna Sowa, Wróblin
3.    Andrzej Mros, Wróblin
4.    Katarzyna Fronia, Wróblin
5.    Anna Wer, Wróblin – członek Zarządu
6.    Mateusz Sikora, Zakrzów – Wiceprzewodniczący Rady
7.    Andrzej Garbarczuk, Zakrzów – Przewodniczący Rady
8.    Katarzyna Jasińska, Zakrzów
9.    Grzegorz Plochowicz, Zakrzów
10.  Tomasz Ptak Zakrzów – członek Zarządu
11.  Piotr Holik, Krzanowice – Przewodniczący Zarządu
12.  Piotr Bieńkowski, Krzanowice – członek Zarządu
13.  Mateusz Baron, Krzanowice
14.  Sylwia Grzyszczok, Krzanowice
15.  Aleksandra Bieńkowska, Krzanowice

Dane kontaktowe: dzielnica2atdzielnice [dot] opole [dot] pl 
 

вкладення
теги
контактні дані
Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
45-064 Opole
77 446 15 70 / 77 446 15 74
ngo [at] um.opole.pl

dzielniceatum [dot] opole [dot] pl

 

 

 

місце